Od 1 kwietnia 2025 roku szczepionki przeciwko wirusowi RSV będą refundowane. Refundacja obejmie kobiety między 32. a 36. tygodniem ciąży oraz osoby powyżej 65. roku życia, co ma na celu ochronę niemowląt oraz seniorów przed groźnymi infekcjami.
Szczepionka dla kobiet w ciąży
Szczepiąc siebie przyszła mama przede wszystkim zabezpiecza nowo narodzone dziecko, które w pierwszych tygodniach jest narażone na wiele patogenów. Kiedy mama powinna się zaszczepić?
Kobiety w ciąży powinny zaszczepić się przeciwko RSV w trzecim trymestrze ciąży, najlepiej między 32. a 36. tygodniem. W tym okresie szczepienie pozwala na przekazanie przeciwciał przez łożysko, co zapewnia noworodkowi ochronę przed wirusem RSV w pierwszych miesiącach życia, kiedy jest najbardziej narażony na infekcje.
Od października 2024 przyszłe mamy mogą skorzystać także z bezpłatnej szczepionki przeciw krztuścowi.
Szczepionka dla osób 65+
Szczepionka przeciwko RSV przynosi seniorom wiele korzyści, szczególnie tym, którzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg infekcji. Co daje szczepionka?
To przede wszystkim ochrona przed ciężkimi powikłaniami – RSV może prowadzić do zapalenia płuc czy zaostrzenia chorób przewlekłych, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Szczepionka zmniejsza ryzyko hospitalizacji i poważnych komplikacji zdrowotnych.
Refundacją została objęta także szczepionka przeciwko półpaścowi – bezpłatna dla pacjentów 65+ ze zwiększonym ryzykiem zachorowania.
Dla pacjentów w wieku 18-65 powyższa szczepionka refundowana jest w 50%.
Czym jest wirus RSV?
RSV (ang. respiratory syncytial virus), czyli syncytialny wirus oddechowy, jest odpowiedzialny za sezonowe zakażenia dróg oddechowych. „Sezon na RSV” trwa od jesieni do wiosny, a wirus jest powszechny i niezwykle groźny, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Może przebiegać z dusznością, to jedna z częstszych przyczyn hospitalizacji dzieci. Ochronę najmłodszym może dać waśnie szczepienie przeciw RSV w ciąży, które roztacza nad dzieckiem parasol ochronny w pierwszych miesiącach jego życia.
Skontaktuj się z wybranym ośrodkiem zdrowia Dokawa i umów się na szczepienie: KONTAKT – klijknij i znajdź kontakt do swojego lekarza rodzinnego.